Možda ti ne smetaju. Možda ih ni ne gledaš. Možda si i zaboravio da postoje.
Ali ona će ih pronaći. Pre ili kasnije. A onda kreće klasik: “A ko je ova?”, “Zašto još uvek imaš ovo?”, i ultimativno: “Znači, još nisi preboleo?”
U svetu gde ljubav živi (i umire) na ekranima, pitanje šta radimo sa starim slikama postalo je novo minsko polje modernih veza. A ti si upravo stao na minu zvanu „leto 2019. sa bivšom u Dubrovniku“.
Naravno, društvene mreže imaju teoriju. Prema viralnom videu sa TikToka (@meangirlpod), idealan balans je – obriši 90% slika sa bivšom, ostavi 10% iz sentimentalnih razloga.
Zvuči diplomatski. Osim kad se tvojih 10% pretvori u ceo album „Letovanje s Anom“ i dobijete besplatnu terapijsku sesiju u dnevnoj sobi.
Prema jednoj britanskoj studiji, 52% ispitanika reklo je da bi ih uznemirilo kada bi partner zadržao fotke bivšeg/bivše. Samo 25% kaže da im to ne smeta. Ali zanimljivo: samo 24% ljudi je zaista obrisalo te slike. Ostali? Ili se prave blesavi, ili čekaju da telefon sam crkne.
Kejt Mensfild, trener za odnose, ističe da fotke same po sebi nisu problem. Problem je kako se o tome razgovara. Ako partner oseti da se njegovo/njeno mišljenje ignoriše, kreće talas nepoverenja.
@meangirlpod When is it acceptable to delete your pics of your ex off social media after a breakup? @Monster Energy #monsterenergybrandpartner #monsterultra ♬ original sound - MEAN GIRL POD
Postavlja tri pitanja koja bi svako trebalo da sebi postavi:
Kako se osećaš kad vidiš te slike?
Da li bi ti bilo neprijatno da ih tvoj partner vidi?
Da li ih čuvaš jer ti znače – ili jer si lenj da brišeš?
Odgovori na ova pitanja često govore više o vezi nego same slike.
Ako ti nova partnerka šalje signal da joj to smeta – nemoj da glumiš mučenika za umetničke fotografije iz 2017. Ne moraš da brišeš prošlost, ali ne moraš ni da je nosiš kao privezak u svakom džepu.
Na kraju dana, pitanje nije da li imaš slike bivše, već da li znaš da sada imaš nekog ko zaslužuje više prostora – i u tvom srcu, i u tvojoj galeriji.